Kära hörrni! Det var påskafton igår, och som Dalslänning är det ju kasta påskbreven som man längtar allra mest efter med påsken.
Eftersom jag förstått att det är en väldigt lokal tradition, det är helt enkelt väldigt få som någonsin hört talas om att kasta påskbrev.. Så därför kära ni har jag klippt ihop en liten film för att visa precis hur det går till 🙂
Massa glad påsk till er alla mina fina!
Ååå vilken fin film!
Så gjorde jag också när jag var barn…
Nu bor jag i Värmland där traditionen är lite annorlunda. Men vi ritar fortfarande påskbrev med verser på:
https://viifemman.wordpress.com/2012/04/04/hog-tid-att-mala-paskbrev-blakulla-vantar-ladda-ner-och-skriv-ut/
Någon gång drömmer jag om att helt enkelt fylla hundra påskbrev med godis och ge barnen i uppgift att sprida dem överallt!
Här i Karlstad kommer barnen med tomma påskbrev och får godis i gengäld. Det känns så fel och spänningsmomentet är helt borta….
Glad påsk!